Feeder etetőanyag - Dunai etetés

 

 

Etetés a Dunán.
Van akinek még most is furcsán hangzik ez a mondat.
Jónéhány probálkozás és sok féle és sok kiló etetőanyag kipróbálása utána úgy látom közelítek a saját, jólbevált variáció irányába. Amit eddig biztosan elmondhatok, hogy a Dunán való etetés nem könnyű.
Aki úgy gondolja, próbálja ki, nekem biztosan állíthatom, hogy bevált, több horgászat során is jól profitáltam a megfelelő etetésből. Le kell szögezni, hogy a célzott, pontos etetés és annak meghorgászata hoz majd megfelelő eredményt. Lássuk a dunai feeder etetőanyagot! Egy horgászat során két és fél kilónyi darát használok. Ez egy kg sajtos etetőanyag, egy kiló pikáns illatú, én szilvásat kevertem hozzá, és fél kiló keszegező, édeskéskés darát. Ehhez egy 3 kilóra való aroma felét öntök, dévérező, keszegező aromát használok. Ahhoz, hogy ott tartsam a darabosabb, nagyobb testű halakat, fél kiló főttbúzát, 30-40 dkg csemege kukoricát és kb. 1,5-2 dl csontit teszek még. A kukorica mirelit, otthon készítem elő forrázással, hogy kiolvadjon. Tapasztalatom szerint olcsóbb, mint a konzerves és nem annyira lágy. Nehezékként a parti kavicsokat használom, kb. 3-4 nagy marékkal, viszont a nehezék hozzáadás előtt tanácsos kb. fél kilónyi csalógató anyagot elkülöníteni az etetőkosárba gyúráshoz. Ragadósra keverem össze vízzel, mivel sok szemes adalékot kell elbírnia. Mint ahogy a képen is látszik, két markos, viszonylag nagy gombócokat készítek belőle. Ezt a mennyiséget egy 5-6 órás horgászaton használom. A horgászat megkezdése előtt a felét és, amikor úgy látom enyhülnek a kapások, a másik felét. Ez az időszak kb. másfél, két órahossza a horgászat megkezdése után. A tapasztalat azt mutatja, hogy tavaszi, felmelegedő, magas vízállású Dunán célszerű eteni a nagyobb sikerek elérése érdekében. Gébek most nem jöttek, de jelnlétükkorról érdemes kihagyni az élőanyag adalékot.

Göbrüljön!

 

 

Hogy ha többet szeretnél tudni a feeder horgászatról katt az alábbiakra:

 

Házi készítésű pellettel és etetőanyaggal

A feeder horgászok körében az utóbbi években indokoltan terjedt el a különféle pelletek használata.

Megkérdőjelezhetetlen, hogy sok esetben nagyságrendileg több kapást lehet velük elérni, mint a hagyományos csalikkal. A horgász cikkeket árusítók polcain megszámlálhatatlan típusú, fajtájú, méretű, ízesítésű, minőségű pellett található és persze mind-mind más árkategóriában, győzzön benne a horgász kiigazodni, az etetőanyagokról nem is beszélve.

Mindig is érdekelt, hogy milyen etetőanyagra reagálnak a halak a legjobban, milyen csalit vesznek fel a legszívesebben és leggyorsabban, hogyan lehet a nagyobb példányokat „kiválogatni” az etetésünkre érkező halak közül, ezért folyamatosan kísérletezek és a jól bevált sémákat próbálom tovább fejleszteni.

Az eddigi tapasztalataim és a szakirodalmakban olvasott hasznos információk felhasználásával úgy döntöttem, belefogok saját etetőanyagaim és pelleteim kifejlesztéséhez. Viszonylag sok horgászaton veszek részt, így jelentős mennyiségű csalit és etetőanyagot használok fel, főként mert folyamatosan kísérletezek is, így többfélére is szükségem van. Egyértelmű ennek komoly anyagi vonzata. Minden horgász tudja, hogy az etetőanyag és csali „arzenál” nem kis kiadás, ezért elhatároztam, költséghatékonyabbá teszem horgászataimat és megpróbálok legalább olyan fogós csalikat és etetőanyagot készíteni, mint amik a boltok polcain vannak. Az alaplépéseken már túl vagyok, teszteltem első, önállóan, saját ötlet alapján készített etetőanyagomat és pelletemet.

Teszthorgász vízként a Kék-horgásztavat választottam, így egyből új horgászvizet is kipróbálhattam, bizonyíthattam, hogy nem csak egy-egy jól ismert horgászhelyen működnek az elképzeléseim.

Elképzelésem az volt, hogy az általam készített kétféle etetőanyaggal és 3 féle 7 mm-es pellettel etetetek és csalizok majd főként.

10 órát horgásztam este 20 órától, 12 értékelhető kapásom volt, ebből 8 pontyot és 2 kárászt sikerült fognom, amiből 6 pontyot a saját készítésű, fűzött pellettel fogtam, illetve az egyik nem sikeres kapás adódott még lehetőséként erre a csalira. Összesen két kiló etetőanyagot és fél kilónyi pelletet használtam el, természetesen az utóbbi jelentős részével az etetőanyagot dúsítottam és csupán kis részével csaliztam.

Etetőanyagok:

Epres, 1 kg:

50 dkg finomra darált takarmány búza – 30 forint

20 dkg finomra darált takarmány kukorica – 10 forint

30 dkg pv1 – 180 forint

Epres aroma – 100 forint (Maros mix epres aromát használok, annak 10%-át öntöttem hozzá)

Összesen: 310 forint, ehhez még kevés halas, fűszeres, natúr, gyümölcsös pelletet és némi csemegekukoricát kevertem.

Halas, fűszeres (házi methodos), 1 kg:

60 dkg finomra darált takarmány búza – 40 forint

10 dkg finomra darált takarmány kukorica – 10 forint

20 dkg pv1 – 120 forint

10 dkg tonhalliszt – 160 forint

Fokhagyma őrlemény – 50 forint (fél tasak)

Majoranna őrlemény – 50 forint (fél tasak)

Összesen: 430 forint, illetve nagyon kevés halas pelletet.

Ennél az etetőanyagnál a legfinomabb szemcsézet elérése érdekében a legfinomabb lyukú rostán még átszitáltam az alapanyagokat.

Pelletek:

Natúr:

50 dkg finomra darált takarmány búza – 30 forint

20 dkg finomra darált takarmány kukorica – 10 forint

30 dkg PV1 – 180 forint

Összesen: 220 forint

Gyümölcsös:

50 dkg finomra darált takarmány búza – 30 forint

20 dkg finomra darált takarmány kukorica – 10 forint

30 dkg PV1 – 200 forint

Gyümölcsvarázs aroma (egy flakon 10%-a): 120 forint

Összesen: 360 forint

Halas, fűszeres:

70 dkg búza – 45 forint

20 dkg PV1 – 120 forint

10 dkg halliszt – 180 forint

Fokhagyma őrlemény – 50 forint (fél tasak)

Majoranna őrlemény – 50 forint (fél tasak)

Összesen: 445 forint

 

Az alapanyagokat a legkisebb lyukú rostán átszitáltam a legfinomabb szemcsézet érdekében. A száraz alapanyagokat vízzel tettem tapadóssá. A pellettek kiszaggatásuk után sütőben sütöttem keményre, tárolás előtt egy napig száraz és hűvös helyen hagytam őket. Miden pellett 7 mm-es lett.

Az EA pelletnyomóval eleve lyukasztva kapjuk a kiszaggatott pelleteket, így ezzel már rögtön csalizni is érdemesnek láttam.

Az etetőanyagokat és a pelleteket még elkészítésük során teszteltem, ránézésre is jól működtek.

Az etetőanyagok kb. 1 perc után elkezdtek oldani és 10 perc után már teljesen felszemcsésedtek.

A pelletek kb. egy óra után áztak fel, de ekkor még egyben voltak, viszont felpuhultak, könnyen szét lehetett őket törni. Etetőanyagba már az elején bele kevertem őket, amikor egy kis vizet kapnak, rögtön el is süllyednek, így teljesen frissen is adagolható bedobás előtt az anyaghoz.

 

Nekem a fentiek csak nagyobb kedved csináltak a saját etetőanyag és pellet készítéshez.

Remélem aki kipróbálja, szintén szerencsével jár majd!


Készíts ingyenes honlapot Webnode