Feeder orsó

 

A feeder orsó kiválasztásánál egyik legfontosabb szempont, hogy milyen feeder bot, amin alkalmazzuk. Az orsó mérete, dobjának átmérője és fékrendszere fontos szempont!

 

A feeder orsó mérete


A rezgőspicces horgászatban is több méretbe található horgászbot, így orsó is. Értelem szerűen a kisebb távolságokra kisebb orsót, a nagyobb távolságokra nagyobb orsót szükséges használni.
Mivel a feeder orsó nagysága erősen befolyásolja a dobás távolságát. Ennek az az oka, hogy a kisebb orsók dobjai kisebb átmérőjűek, így a dobáskor nehezebben oldódik le lóra, akadályozva a dobást, ezét ne válasszunk kisebbet, mint amekkora szükséges. Nagyobb orsó használata viszont indokolatlan és szükségtelen lenne.
A rezgőspicces, feeder technika során 30-as méretű orsótól 50-es méretű orsóig gondolkodjunk. Bár az orsó zsinór kapacitása, illetve az orsók mérete is gyártónként változik, viszont a méret besorolással lehet azért általánosítani.
A picker botokra és a light feeder horgászbotokra 30-as méretű orsók kerülnek főként, a medium és heavy/medium feederekre 40-es, míg a heavy feedereket akár 50-es orsó mérettel is el kell látni.
A picker és light feeder esetében a bot mérete, a vékony főzsinór és rövid dobástávolság teszi indokolttá a kisebb méretű feeder orsót, míg a medium, medium/heavy és heavy feeder botokkal nagyobb távolságokban lévő, nagyobb méretű halak vastagabb zsinórral történő meghorgászata a cél.

 

A feeder orsó dobja


Amikor feeder bothoz választunk orsót külön vizsgáljuk meg a dobját. Fontos, hogy fémből készült dobot használjunk, mivel sokkal terheléstűrőbbek, jobban csúszik rajtuk a damil, így kisebb az esélye, hogy bedobásnál, vagy a fárasztásnál ne sérülhessen meg a damil, mivel az könnyedén a szerelékünk szakadásával jár, így az elvesztéséhez is. Több kifejezetten feeder orsónál tapasztalhatjuk, hogy a dobjuk meg van nyújtva és jelentősen kisebb a pereme, nagyobb átmérőjű a dob. Az ilyen dobú feeder orsók azt a célt szolgálják, hogy minnél távolabbi és pontosabb dobátst tudjunk végre hajtani. A nyúlánk, nagy átmérőjű dobokra is jócskán fér zsinor, főként vékony monofil zsinórból, kevésbé veszi fel a donyomást alakját a zsinor. A kisebb pereme a dobnak kevésbé akadályozza a zsinór leoldását. Ezek miatt a könnyű súlyú szereléket is el lehet juttatni a kívánt távolságba.
Az orsó méretén és a fentieken kívül nélkülözhetetlen, mint minden horgász technikában, így a feeder horgászatban is, hogy precízen, akadozás és letapadás nélkül működjön.

 

A feeder orsó fékje


Több esetben kérdéses, hogy milyen legyen a fék. Első vagy hátsó fékes orsót válasszunk feederezéshez, vagy nyelető, esetleg harcifékes orsóra van szükség?
Az első fékes és hátsó fékes orsók között komoly különbség, hogy a gyártási technológiájuknál fogva a hátsó fékes orsók nem olyan precízek, nem olyan pontosak, mint első fékes vetélytársaik. Az első és hátsó fékes orsóknál szembetűnő, hogy a hátsó fékes orsók keskenyebbek, míg az első fékes orsók tömzsibb, jobban terhelhető horgász kellékek. A hátsófékes orsók nagyobb elterjedésének az oka, hogy kényelmesebb, jobban kézre esik, az első fékes orsóknál fárasztáskor körülményesnek mondják az első fék használatát. Kisebb termetű halak horgászatához, light feederel keszegezéshez, picker bottal történő horgászathoz gond nélkül használható hátsó fékes orsó, viszont nagyobb termetű halakhoz a könnyű és érzékeny szerelék miatt a pontosabb fékbeállítású első fékes orsók ajánlottak.
A harcifékes orsók a hátsó beállításától függetlenül az első fékes orsók pontosságával is vetekszik. A harcifékes orsókat úgy tervezték, hogy miután beállítottuk a fékünket még további finomítást végezhetünk rajta abban a féktartományban. Lehetőség van tovább finomítani, vagy szorítani a féket. A szokottnál érzékenyebb feeder szerelékkel történő nagyobb testű meghorgászatakor hasznos szolgálatot tud tenni a hajszálpontos fékbeállítás és precíz fék.
A nyeletőfékes orsók, mint, ahogy nevében is benne van, az orsó tesz lehetőséget, hogy a felkínált csalit és vele együtt a horgot minél mélyebbre nyelhesse a hal és biztosítva a jobb akadást. Maga az orsó fék rendszere úgy van felépítve, hogy miután beállítottuk az első fékünket, ami majd a fárasztáskor engedi a damilt, utána be tudunk állítani egy másik féket is orsón, amit a hal szabadon húzhat. A nyeletőfék az orsók hátulján szokott lenni, mivel a nyeletőféket is több alkalommal be kell állítani, erre az orsón, a nyeletők fék felett szokott lenni egy kapcsoló. Az eredményes bevágáshoz azomba normál fékre vissza váltás szükséges, ez egy negyed tekerés a tekerő karral és vissza is ugrik. A feeder horgászat során fontos lehet az orsó nyeletőfékes tulajdonsága akár éjszakai, de több botos horgászat esetén is. Mind a hal jobb megakasztásában, mind a felszerelés megóvásában szerepet játszik.

 

 

Fontos kérdés csinálnak abból, hogy hány csapágyas az orsó. Bár a csapágyak számának növelésével egyre kifinomultabb technikájú orsókat használhatunk, még is inkább az orsó minősége és garanciája fontosabb a csapágyak számánál. A csapágyak arra szolgálnak, hogy könnyebben és gyorsabb ki tudjuk húzni szerelékünket a vízből.
Feeder orsó megválasztásakor nem csupán az az alkalmas orsó, amire rá van írva, hogy feeder! Ne csupán márka vagy ár alapján döntsünk a feederezéshez kívánt orsó kiválasztásakor, bár az orsó fontos eszköz és szánni kell rá pénzt, de nem biztos, hogy az általunk ismert, esetleg méregdrága orsó lesz az alkalmas a fedder botunkra!

Jó horgászatot! Szóljon minél többet a fék a feeder orsón! Görbüljön a feeder bot!


Hogy ha többet szeretnél tudni a feeder horgászatról katt az alábbiakra: